Хвороби винограду: опис, профілактика та лікування


Причини захворювань винограду
Хвороби винограду можна розділити на дві основні категорії, профілактика і лікування яких проводиться відповідно.
– Інфекційний.
– Неінфекційний.
Перший найбільш характерний для регіонів з великою кількістю виноградників. Інфекційні збудники можуть швидко передаватися від рослини до рослини, вражаючи велику територію і часто з поганим прогнозом. На їх поширення мало впливають погодні умови або агротехнічні прийоми. Ці хвороби є найбільш небезпечними і з ними досить важко боротися. Профілактика виноградної лози проти більшості інфекцій проводиться відразу після перезимівлі і кілька разів протягом літа.
При наявності лікування базується на типі збудника. Терміни обробки винограду від хвороб залежать від кліматичних особливостей регіону та перебігу весни. Існує три основні категорії обробок: до цвітіння (п’ятий листок), під час або відразу після цвітіння та після утворення зав’язі. У холодну і вологу погоду немає зайвої потреби в обприскуванні після перезимівлі або при наливанні плодів.
Неінфекційні захворювання переважно спричинені несприятливими погодними факторами та порушенням правил догляду за хворими.
До них відносяться.
– Різкі перепади температури.
– Холодна та волога погода.
– Щільні посадки.
– Нестача певних поживних речовин.
– Механічні, термічні та хімічні пошкодження.
– Специфічний склад ґрунту та дренаж.
Сіра гниль.
Грибок виду Botrytis cinerea викликають сіру гниль. Найбільш небезпечна для дозріваючих посівів. За сприятливих умов зараження відбувається дуже швидко і більшість грон гине. Плоди темніють, зморщуються і лопаються, а кисть покривається сірим пухнастим нальотом.
Чорна гниль.
Переважно стиглі плоди також уражаються неприємною хворобою чорної гнилі (збудник Guignardia bidwellii). Хвороба характеризується появою білуватих плям на плодах на ранніх стадіях розвитку хвороби, з подальшим потемнінням, засиханням і покриттям чорним нальотом. На відміну від сірої гнилі, ягоди не розпадаються. На пагонах і молодих листках помітні невеликі темні некротичні ураження.
Біла гниль.
Грибок Coniothyrium diplodiella викликає білу гниль винограду. Він майже не вражає листя та пагони, і навіть у важких випадках не завдає серйозної шкоди всій рослині. Разом з тим, вона становить серйозну загрозу для посівів, що дозрівають. Біла гниль також відома як градова хвороба, оскільки вона викликається механічним пошкодженням дозріваючих плодів, спричиненим градом або сильним дощем.
Антракноз.
При випаданні дощів навесні виноградна лоза може бути уражена грибком Sphaceloma ampelinum, який викликає антракноз. Особливо небезпечна на молодих листках і пагонах. Ознаками хвороби є поява темних облямованих плям. Крім того, в місцях ураження відмирають і опадають листові пластинки. Бруньки, що розвиваються, деформовані і дуже ламкі.
Краснуха.
У вологу погоду краснуху викликає грибок Pseudopeziza tracheiphila. Найбільш небезпечний під час і відразу після цвітіння. У багатьох випадках збудник не проявляється до настання сприятливих умов. Плями, що з’являються на листках, зазвичай обмежені жилками і виглядають сегментованими на пластині. Колір варіюється від жовтого до червоного.
Хлороз.
Ознаками інфекційного хлорозу, що викликається деякими бактеріями та вірусами, є вицвітання листової пластини та зелені пагонів. З’являються блідо-зелені ділянки, які потім жовтіють через руйнування або нестачу хлорофілу. Зауважимо, що хлороз може бути і неінфекційним.